Tournament Info‎ > ‎Results‎ > ‎

Results 2013–2014

OPEN

Park Hill, MO 12.14.13
12U 96 - Seth Nitzel's place is 6th and has scored 9.00 team points. 

Gene White Memorial 12.15.13  Trackwrestling
6&U 58 - Ben Traw's place is 1st and has scored 20.00 team points.
8&U 61A - Joseph Traw's place is 1st and has scored 21.50 team points.
8&U 67 - Cole Cronk's place is 1st and has scored 26.00 team points.
8&U 67 - keaton vogelsberg's place is 3rd and has scored 12.50 team points.
10&U 52-58 - Hayden Mills's place is 1st and has scored 16.50 team points.
10&U 76A - Ethan Cronk's place is 1st and has scored 18.00 team points.
12&U 80 - Ethan Meuret's place is 2nd and has scored 12.00 team points.
12&U 84 - Brandon Madden's place is 1st and has scored 22.50 team points.
12&U 96 - Jackson McCall's place is 1st and has scored 16.00 team points.
14&U 90-100 - Riley McCall's place is 1st and has scored 16.00 team points.
14&U 115-120 - Colton Quinn's place is 2nd and has scored 10.00 team points.
14&U 115-120 - Keegan Elliott's place is 3rd and has scored 3.00 team points.
14&U 125 - Mitchel Conner's place is 3rd and has scored 0.00 team points.
14&U 135-145 - Nicholas Arend's place is 4th and has scored 3.00 team points.
14&U 150-160 - Cordel Duhart's place is 2nd and has scored 2.00 team points.

Paola 12.21.13
6U 58A-61A - Ben Traw's place is 1st and has scored 16.00 team points.
10U 58 - Hayden Mills's place is 2nd and has scored 8.50 team points.
10U 61A - Brett Umentum's place is 2nd and has scored 20.00 team points.
10U 76 - Ethan Cronk's place is 1st and has scored 24.00 team points.
10U 79B-82B - Hayden Vogel's place is 3rd and has scored 16.00 team points.
10U 100A-110A - Matthew Lancaster's place is 2nd and has scored 10.00 team points.
14U 95-100 - Riley McCall's place is 4th and has scored 14.00 team points.
14U 120 - Luke Willson's place is 3rd and has scored 14.00 team points.
14U 125 - Mitchel Conner's place is 2nd and has scored 8.00 team points.
8U 61B - Joseph Traw's place is 1st and has scored 22.00 team points.
8U 64B - Sophie Kaiser's place is 3rd and has scored 13.50 team points.
8U 67A - Cole Cronk's place is 1st and has scored 12.00 team points.
12U 80B - Ethan Meuret's place is 1st and has scored 26.00 team points.
12U 84 - Brandon Madden's place is 1st and has scored 23.50 team points.
12U 88 - Joseph Dennison's place is 4th and has scored 11.00 team points.
12U 92B - Jesse Traw's place is 4th and has scored 13.00 team points.
12U 96A-100 - Jackson McCall's place is 3rd and has scored 17.50 team points.
12U 105 - Owen Schenk's place is 4th and has scored 12.00 team points.

Johnson County Kids Classic  2.28.13 Trackwrestling
6&U 43 - Drew Thomas' place is 2nd and has scored 12.00 team points.
6&U 43 - Colin Meuret's place is 1st and has scored 16.00 team points.
6 &U 43B - Braden Einck's place is 3rd and has scored 5.00 team points.
6&U 46B - Henry White's place is 2nd and has scored 13.00 team points.
6&U 49A - Jovani Caudill's place is 4th and has scored 9.00 team points.
6&U 55B - Ford Bevins's place is 4th and has scored 7.50 team points.
6&U 58A - Benjamin Traw's place is 1st and has scored 18.00 team points.
6&U 70-75 - Ronan Jones' place is 3rd and has scored 7.00 team points.
8&U 64 - Sophie Kaiser's place is 4th and has scored 11.00 team points.
10&U 52-55-58 - Hayden Mills's place is 2nd and has scored 16.50 team points.
10&U 61 - Brett Umentum's place is 2nd and has scored 16.00 team points.
10&U 100 - Matthew Lancaster's place is 3rd and has scored 14.00 team points.
12&U 84 - Brandon Madden's place is 3rd and has scored 16.00 team points.
14&U 95 - Riley McCall's place is 2nd and has scored 13.50 team points.
14&U 130 - Seth Bryant's place is 4th and has scored 4.00 team points.
14&U 155 - Cordel Duhart's place is 2nd and has scored 12.00 team points.

Midwest Showdown 1.4.14 Trackwrestling
8 & Under 65 - Cole Cronk's place is 1st and has scored 30.00 team points.
10 & Under 55 - Hayden Mills's place is 1st and has scored 26.50 team points.
10 & Under 75 - Ethan Cronk's place is 4th and has scored 14.00 team points.
10 & Under 95-100 - Matthew Lancaster's place is 4th and has scored 17.00 team points.
12 & Under 85 - Brandon Madden's place is 4th and has scored 14.50 team points.
12 & Under 100 - Jackson McCall's place is 5th and has scored 10.00 team points.
12 & Under 105 - Owen Schenk's place is 6th and has scored 4.00 team points.
14 & Under 95 - Riley McCall's place is 5th and has scored 14.00 team points.
14 & Under 150 - Evan Ludwig's place is 4th and has scored 11.00 team points

Lee's Summit 1.11.14
8u/60 1st Benjamin Traw
8u/60 1st Joseph Traw
8u/65 1st Cole Cronk
8u/65 2nd Sophie Kaiser
10u/75 1st Ethan Cronk
10u/80 1st Hayden Vogel
10u/100 1st Mathew Lancaster
12u/80 1st Ethan Meuret
12u/85 2nd Brandon Madden
12u/90 3rd Jesse Traw
12u/95 2nd Seth Nitzel
14u/120 2nd Luke Willson
14u/120 2nd Mitchel Conner
14u/135 3rd Nicholas Arend
14u/150 2nd Evan Ludwig

Sencer Buck 1.12.14 Trackwrestling 
8&U 67 - Keaton Vogelsberg's place is 3rd
12&U 120 - Aidan Quinn's place is 3rd
14&U 120 - 125 - Colton Quinn's place is 4th
14&U 155 - 165 - Cordel Duhart's place is 3rd

Litle Apple Classic 1.18.14 Trackwrestling
8 Under 67A - Cole Cronk's place is 1st and has scored 21.00 team points.
10 Under 55-58A - Hayden Mills's place is 1st and has scored 22.50 team points.
10 Under 76A - Ethan Cronk's place is 1st and has scored 13.50 team points.
12 Under 84 - Brandon Madden's place is 1st and has scored 19.00 team points.
12 Under 88B - Joseph Dennison's place is 1st and has scored 11.50 team points.
12 Under 92-96A - Seth Nitzel's place is 1st and has scored 25.50 team points.
12 Under 100A - Owen Schenk's place is 6th and has scored 3.00 team points.
12 Under 100A - Jackson Mccall's place is 4th and has scored 8.50 team points.
14 Under 90-95A - Riley Mccall's place is 1st and has scored 13.00 team points.
14 Under 135-145B - Nicholas Arend's place is 3rd and has scored 6.00 team points.
14 Under 150-155 - Evan Ludwig's place is 3rd and has scored 6.00 team points.

Maize Battle of the Belt 1.25.14
12 Under 96 - Seth Nitzel's place is 3rd and has scored 14.50 team points
10 Under 55 - Hayden Mills' place is 4th and has scored 11.00 team points

Olathe NW Kids Trackwrestling
8U 61 - Joseph Traw's place is 2nd and has scored 13.00 team points.
8U 67A - Cole Cronk's place is 1st and has scored 17.50 team points.
8U 67B-70 - Sophie Kaiser's place is 3rd and has scored 11.00 team points.
10U 61A - Brett Umentum's place is 2nd and has scored 15.00 team points.
10U 76-79A - Ethan Cronk's place is 1st and has scored 15.50 team points.
10U 100 - Matthew Lancaster's place is 3rd and has scored 6.00 team points.
12U 80A - Ethan Meuret's place is 2nd and has scored 13.00 team points.
12U 88A - Jesse Traw's place is 4th and has scored 7.00 team points.
12U 88A - Joseph Dennison's place is 1st and has scored 16.00 team points.
12U 150 - Hunter Thorup's place is 3rd and has scored 7.00 team points.
14U 75-80 - Jeremy Boone's place is 4th and has scored 1.00 team points.
14U 75-80 - Jacob Boone's place is 2nd and has scored 7.00 team points.
14U 85-95 - Riley Mccall's place is 1st and has scored 17.00 team points.
14U 120 - Mitchel Conner's place is 3rd and has scored 12.00 team points.
14U 155-160 - Cordel Duhart's place is 1st and has scored 13.50 team points.

Salina Tournament of Champions 2.1.14 Trackwrestling
6 & Under 58 - Ben Traw's place is 4th and has scored 4.00 team points
8 & Under 67 - Cole Cronk's place is 5th and has scored 2.00 team points
10 & Under 55 - Hayden Mills's place is 1st and has scored 14.00 team points
10 & Under 76 - Ethan Cronk's place is 3rd and has scored 7.00 team points
12 & Under 80 - Brandon Madden's place is 3rd and has scored 7.00 team points
14 & Under 155 - Cordel Duhart's place is 4th and has scored 4.00 team points.

6U 58 - Ben Traw's place is 3rd
8U 61 - Joseph Traw's place is 2nd
10U 52-55 - Hayden Mills's place is 1st
10U 61 - Brett Umentum's place is 2nd
10U 76 - Tj Blancarte's place is 2nd
10U 100-110 - Matthew Lancaster's place is 4th
12U 80A - Brandon Madden's place is 1st
12U 84B - Jesse Traw's place is 3rd
12U 88 - Joseph Dennison's place is 2nd
14U 90-95 - Riley McCall's place is 3rd
14U 120B - Mitchel Conner's place is 2nd
14U 125A - Keegan Elliott's place is 4th

Allen County 3.1.14  Allen County OPEN    Trackwrestling
6U 43B - Colin Meuret's place is 1st and has scored 69.00 team points.
6U 46 - Henry White's place is 2nd and has scored 54.00 team points.
6U 58 - Ben Traw's place is 1st and has scored 73.00 team points.
8U 61 - Joseph Traw's place is 2nd and has scored 50.00 team points.
8U 67 - Cole Cronk's place is 1st and has scored 50.00 team points.
8U 70 - Keaton Vogelsberg's place is 1st and has scored 62.00 team points.
10U 61-64 - Brett Umentum's place is 1st and has scored 56.00 team points.
10U 73-76 - Ethan Cronk's place is 1st and has scored 93.00 team points.
10U 100-110 - Matthew Lancaster's place is 1st and has scored 69.00 team points.
12U 76-80 - Ethan Meuret's place is 2nd and has scored 65.00 team points.
12U 84-88 - Jesse Traw's place is 1st and has scored 65.00 team points.
14U 115-120 - Mitchel Conner's place is 1st and has scored 36.00 team points.
14U 150-155 - Evan Ludwig's place is 3rd and has scored 0.00 team points.

Kansas Elementary State 3.2.14 Trackwrestling
Elementary 55 - Hayden Mills's place is 2nd and has scored 19.50 team points.
Elementary 85 - Brandon Madden's place is 2nd and has scored 25.00 team points.
Elementary 100 - Seth Nitzel's place is 4th and has scored 17.50 team points.
Elementary 100 - Jackson Mccall's place is 6th and has scored 9.00 team points.

6u State Tournament 3.2.14  Trackwrestling
6U 58 - Benjamin Traw's place is 4th and has scored 19.00 team points

USAWKS 2014 District 1 South Subdistrict Championships 3.15.14  Trackwrestling
8 & Under 61 - Joseph Traw's place is 3rd and has scored 18.00 team points.
8 & Under 67 - Cole Cronk's place is 1st and has scored 29.00 team points. 
8 & Under 70 - Keaton Vogelsberg's place is 3rd and has scored 18.00 team points. 
10 & Under 55 - Hayden Mills's place is 2nd and has scored 7.00 team points. 
10 & Under 61 - Brett Umentum's place is 3rd and has scored 14.00 team points. 
10 & Under 76 - Ethan Cronk's place is 1st and has scored 21.50 team points.
10 & Under 100 - Matthew Lancaster's place is 1st and has scored 14.00 team points.
12 & Under 80 - Brandon Madden's place is 2nd and has scored 20.00 team points.
12 & Under 80 - Ethan Meuret's place is 6th and has scored 6.00 team points.
12 & Under 84 - Jesse Traw's place is 5th and has scored 10.00 team points.
12 & Under 88 - Joseph Dennison's place is 3rd and has scored 15.00 team points.
12 & Under 96 - Seth Nitzel's place is 1st and has scored 29.00 team points.
12 & Under 100 - Owen Schenk's place is 6th and has scored 5.00 team points.
12 & Under 100 - Jackson McCall's place is 4th and has scored 9.00 team points. 
14 & under 95 - Riley McCall's place is 1st and has scored 4.50 team points.
14 & under 135 - Andrew Hill's place is 4th and has scored 3.00 team points.
14 & under 155 - Cordel Duhart's place is 3rd and has scored 3.00 team points.
14 & under 155 - Justin Hill's place is 4th and has scored 0.00 team points.
High School 120 - Marty Verhaeghe's place is 1st and has scored 18.00 team points.
High School 132 - Colin McLaughlin's place is 2nd and has scored 18.00 team points.
High School 138 - Jake Willson's place is 4th and has scored 1.00 team points.
High School 195 - Griffin Berrigan's place is 1st and has scored 14.00 team points.
High School 220 - Tavon Alleyne's place is 2nd and has scored 4.00 team points.
High School 285 - Austin Lawrence's place is 1st and has scored 6.00 team points.

USAWKS 2014 District 1 Championships 3.22.14   Trackwrestling
8 & Under 61 - Joseph Traw's place is 3rd and has scored 14.00 team points.
8 & Under 67 - Cole Cronk's place is 1st and has scored 21.00 team points.
10 & Under 55 - Hayden Mills's place is 1st and has scored 21.00 team points.
10 & Under 61 - Brett Umentum's place is 3rd and has scored 18.00 team points.
10 & Under 76 - Ethan Cronk's place is 1st and has scored 24.00 team points.
10 & Under 100 - Matthew Lancaster's place is 1st and has scored 21.00 team points.
12 & Under 80 - Brandon Madden's place is 1st and has scored 23.00 team points.
12 & Under 88 - Joseph Dennison's place is 3rd and has scored 12.00 team points.
12 & Under 96 - Seth Nitzel's place is 1st and has scored 25.50 team points.
14 & under 95 - Riley McCall's place is 3rd and has scored 14.00 team points.
High School 120 - Marty Verhaeghe's place is 1st and has scored 23.00 team points.
High School 195 - Griffin Berrigan's place is 4th and has scored 10.00 team points.
High School 285 - Austin Lawrence's place is 2nd and has scored 4.00 team points.

USAWKS 2014 State Folkstyle Championship 3.29-30.14  Trackwrestling 
8 & Under 67 - Cole Cronk's place is 3rd and has scored 15.00 team points.
10 & Under 55 - Hayden Mills's place is 2nd and has scored 18.00 team points.
10 & Under 61 - Brett Umentum's place is 5th and has scored 8.00 team points.
10 & Under 100 - Matthew Lancaster's place is 4th and has scored 9.00 team points.
12 & Under 80 - Brandon Madden's place is 2nd and has scored 20.00 team points.
12 & Under 96 - Seth Nitzel's place is 4th and has scored 11.00 team points.
14 & under 95 - Riley McCall's place is 4th and has scored 9.00 team points.
High School 120 - Marty Verhaeghe's place is 6th and has scored 7.00 team points.
NOVICE

Johnson County Kids Classic 12.28.13  Trackwrestling
8&U 52B - Anthony Totta's place is 4th and has scored 4.00 team points.
8&U 58 - Sean Quijano's place is 4th and has scored 7.00 team points.
8&U 88A - Heilyn Jones' place is 4th and has scored 3.00 team points.
8&U 88B-95 - Torin Forsyth's place is 2nd and has scored 9.00 team points.
10&U 61-64 - William Heiman's place is 4th and has scored 4.00 team points.
10&U 67 - Garrett Castle's place is unknown and has scored 4.00 team points.
10&U 73 - Griffin McClellen's place is 4th and has scored 4.00 team points.
10&U 82-85 - Bennett Tuel's place is 4th and has scored 1.00 team points.
10&U 85B - Benjamin Massey's place is 1st and has scored 17.00 team points.
10&U 90B - Wilson Massey's place is 3rd and has scored 9.00 team points.
12&U 84-88 - Matthew Claar's place is 2nd and has scored 12.00 team points.
12&U 92-96 - Watchman Whitworth's place is 3rd and has scored 12.00 team points.
12&U 110-115 - Chance Hulse's place is 3rd and has scored 0.00 team points.
12&U 120-130 - AJ Quinn's place is 1st and has scored 18.00 team points.
12&U 140-150 - Hunter Thorup's place is 1st and has scored 18.00 team points

Spencer Buck Memorial 1.12.14 Trackwrestling 
6&U 43A - Drew Thomas's place is 2nd
6&U 43B - Colin Meuret's place is 1st
6&U 46B - Henry White's place is 3rd
6&U 49A - Tad Forsyth's place is 2nd
6&U 67 - 70 - Ronan Jones's place is 3rd
8&U 58A - Sean Quijano's place is 3rd
8&U 58B - Conrad Vogel's place is 4th
8&U 80 - Heilyn Jones's place is 3rd
8&U 88 - Torin Forsyth's place is 2nd
10&U 100 - Noah Sharon's place is 2nd
10&U 110 - Zach Hofen's place is 3rd
12&U 80 - 84A - Charles Vath's place is 2nd
12&U 110 - Chance Hulse's place is 3rd
12&U 140 - 150 - Hunter Thorup's place is 1st
14U 80 - 85 - Eric Christman's place is 2nd
14U 90 - 95 - Caden Mueller's place is 2nd
14U 100 - 105 - Brooks Rockey's place is 2nd
14U 145 - 150 - Jason Wilmes's place is 2nd

Cougar Kids 1.19.14  Trackwrestling 
6U 43A - Colin Meuret's place is 1st and has scored 12.00 team points.
6U 43B - Drew Thomas' place is 2nd and has scored 9.00 team points.
6U 46B - Henry White's place is 2nd and has scored 12.00 team points.
6U 49A - Jovani Caudill's place is 3rd and has scored 11.00 team points.
6U 52A - Keenan Sauceda's place is 6th and has scored 3.00 team points.
6U 52B - Miles Sauceda's place is 6th and has scored 3.00 team points.
6U 52C - Tad Forsyth's place is 3rd and has scored 11.00 team points.
8U 52A - Karter Moore's place is 3rd and has scored 3.00 team points
8U 52B - Anthony Totta's place is 4th and has scored 0.00 team points.
8U 58B - Sean Quijano's place is 3rd and has scored 12.00 team points.
8U 88 - Torin Forsyth's place is 2nd and has scored 7.00 team points.
10U 64 - William Heiman's place is 3rd and has scored 0.00 team points.
10U 64 - Kaden Moore's place is 2nd and has scored 4.00 team points.
10U 67 - Garrett Castle's place is 3rd and has scored 5.00 team points.
10U 85 - Benjamin Massey's place is 1st and has scored 17.50 team points
10U 85 - Bennett Tuel's place is 3rd and has scored 7.00 team points.
10U 90 - Wilson Massey's place is 3rd and has scored 0.00 team points.
10U 95-100 - Noah Sharon's place is 1st and has scored 26.00 team points.
10U 110B - Zach Hofen's place is 3rd and has scored 5.00 team points.
12U 80-92 - Matthew Claar's place is 5th and has scored 7.00 team points.
12U 96 - Jakeb Sharon's place is 2nd and has scored 20.00 team points.
12U 96 - Zeb Sarvis' place is 5th and has scored 7.00 team points.
12U 96 - Watchman Whitworth's place is 1st and has scored 20.00 team points.
12U 110 - Chance Hulse's place is 3rd and has scored 5.00 team points.
14U 105-125 - Brooks Rockey's place is 3rd and has scored 15.00 team points.
14U 125-155 - Jason Wilmes' place is 6th and has scored 3.00 team points.

Dean Sheets Classic 2.2.14  Trackwrestling 
6U 43A - Colin Meuret's place is 3rd and has scored 7.00 team points
6U 43C - Braden Einck's place is 3rd and has scored 4.00 team points
6U 46B - Henry White's place is 1st and has scored 18.00 team points
6U 49A - Tad Forsyth's place is 2nd and has scored 7.50 team points
8U 52B - Karter Moore's place is 3rd and has scored 3.00 team points
8U 52B - Anthony Totta's place is 4th and has scored 0.00 team points
8U 58A - Will Mclaughlin's place is 3rd and has scored 7.00 team points
8U 58A - Sean Quijano's place is 2nd and has scored 11.50 team points
8U 88 - Torin Forsyth's place is 1st and has scored 11.50 team points
10U 64A - William Heiman's place is 5th
10U 64B-67A - Kaden Moore's place is 3rd and has scored 6.00 team points
10U 85B - Benjamin Massey's place is 1st and has scored 18.00 team points
10U 85-90 - Bennett Tuel's place is 2nd and has scored 12.00 team points
10U 110B - Zachary Hofen's place is 5th
12U 76-80 - Matthew Claar's place is 5th and has scored 2.00 team points
12U 96 - Watchman Whitworth's place is 1st and has scored 15.50 team points
12U 110-115B - Chance Hulse's place is 5th
12U 150 - Hunter Thorup's place is 1st and has scored 16.00 team points
14U 80-85-90 - Eric Christman's place is 3rd and has scored 5.00 team points
14U 100-105 - Brooks Rockey's place is 1st and has scored 26.00 team points
14U 125-130-135 - Seth Bryant's place is 5th

Donna Woofter Memorial 2.16.14  Trackwrestling AM  Trackwrestling PM
6U 43 - Braden Einck's place is 4th
6U 43 - Houston Duckworth's place is 1st
6U 53A - Jovani Candill's place is 4th
6U 53C - Keenan Sauceda's place is 4th
6U 55B - Miles Sauceda's place is 4th
8U 52A - Karter Moore's place is 4th
8U 52B-55 - Anthony Totta's place is 5th
8U 58A - Will Mclaughlin's place is 4th
8U 61 - Conrad Vogel's place is 5th
10U 64 - William Heiman's place is 4th
10U 67 - Garrett Castle's place is 3rd
10U 67 - Kaden Moore's place is 2nd
10U 85A - Benjamin Massey's place is 2nd
10U 90B-95 - Wilson Massey's place is 4th
10U 100-110 - Zachary Hofen's place is 4th
10U 100B-110B - Noah Sharon's place is 2nd
12U 76-80-84 - Matthew Claar's place is 3rd
12U 96 - Watchman Whitworth's place is 1st
12U 96 - Zeb Sarvis's place is 5th 12U
105B-110 - Chance Hulse's place is 4th
14U 125-130 - Seth Bryant's place is 3rd